Czyste powietrze z odkurzacza, czyli o filtrach odkurzaczy słów kilka

odkurzacz

Oprócz samej mocy ssania odkurzacza, od której zależna jest skuteczność odkurzania, ważna jest również czystość powietrza „wydychanego” przez odkurzacz. Co z tego, jeśli dobrze i dokładnie odkurzymy dywan, jeśli przez zły filtr w odkurzaczu duża część pochłoniętego kurzu wróci z powrotem do pomieszczenia z wylotu odkurzacza i osiądzie z powrotem na dywan. Ma to szczególne znaczenie dla alergików uczulonych na kurz i roztocza.

Odkurzacz posiada zazwyczaj dwa filtry: wlotowy (chroniący silnik przed zanieczyszczeniami) i wylotowy (oczyszczający wydmuchiwane z odkurzacza powietrze). Dla bezpieczeństwa odkurzacza ważniejszy jest pierwszy bo chroni silnik przed uszkodzeniem, dla naszego komfortu – ten drugi, gdyż zatrzymuje zanieczyszczenia z odkurzacza.

W zależności od odkurzacza stosowane są różne rodzaje filtrów:

  • Filtr tkaninowy – stary typ filtra stosowany raczej w starszych urządzeniach, o największej przepuszczalności zanieczyszczeń, zazwyczaj się go wytrzepuje z zanieczyszczeń, lub wymienia na nowy
  • Filtr papierowy – o wiele skuteczniejszy od tkaninowego filtra, po zużyciu wymieniamy go na nowy
  • Filtr piankowy – najczęściej stosowany, wykonany z pianki, dosyć skuteczny w wyłapywaniu zanieczyszczeń. W zależności od typu możliwe jest wypranie go, wytrzepanie lub wymagana jest wymiana na nowy.
  • Filtry wysokiej klasy typu HEPA lub EPA (z angielskiego High Efficiency Particulate Air Filter  – filtr o wysokiej wydajności) z numerami określającymi ich skuteczność oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń – nawet tych najdrobniejszych. Dla przykładu najczęściej stosowany filtr HEPA13 wyłapuje od 95% do 99,5% wszystkich zanieczyszczeń czyli kurzu, roztoczy, bakterii czy grzybów. Dostępne są filtry jednorazowe wymieniane co określoną ilość użyć lub filtry wielorazowe, które można myć i suszyć wielokrotnie. Bezwzględnie wybierz odkurzacz z takim filtrem jeśli masz w domu alergików.

Jak rozpoznać skuteczność filtrowania powietrza przez odkurzacz? Wystarczy odczytać jej wartość wprost z etykiety energetycznej, znajdującej się na pudełku odkurzacza lub samym urządzeniu wyrażoną tzw. klasą reemisji kurzu. Klasa ta jest wyrażona w skali od litery A do G (im wyższa litera w alfabecie, tym mniejsza ilość kurzu wydobywającego się z powrotem z odkurzacza) – odkurzacz z literką A na etykiecie to najlepszy wybór!

Filtr jest bardzo ważnym elementem odkurzacza, więc przy wyborze urządzenia nie zapomnij o zwróceniu na niego uwagi, w szczególności, gdy zależy Ci na bezwzględnej czystości powietrza z wylotu odkurzacza – na przykład gdy w domu masz alergików.