Dziwne literki na odkurzaczach czyli jak czytać etykiety energetyczne

odkurzacz, oznaczenia
vacuum cleaner, device, object

Jeśli masz problem z wyborem odkurzacza, nie wiesz czym kierować się przy jego wyborze lub nie wiesz jak porównać ze sobą dwa różne urządzenia, to skorzystaj z poniższych porad, które rozwieją Twoje wątpliwości

Z dniem 1 września 2014 roku weszła w życie dyrektywa Unii Europejskiej dotycząca sprzedaży i oznaczania odkurzaczy. Od tego dnia maksymalna moc odkurzacza może wynosić 1600 Watt, co ma narzucać na producentach odkurzaczy większą staranność w ich wykonaniu, aby przy niezmiennym poborze prądu były coraz bardziej efektywne w czyszczeniu naszych domów. Moc bowiem nie jest najważniejsza w odkurzaczu – ważna jest choćby szczelność obudowy, przewodu odkurzacza czy złączek, aby nie tracić mocy ssania odkurzacza. Dodatkowe wymogi po 1 września to również maksymalne zużycie 62 kWh rocznie, 70% skuteczności odkurzania dywanów i 95% skuteczności w odkurzaniu podłóg.

Na pudełkach odkurzaczy lub na samych urządzeniach możesz napotkać na etykietę z oznaczeniami literowymi i liczbowymi, która opisuje efektywność pracy odkurzacza. Oto wartości i parametry zamieszczone na etykietach energetycznych odkurzaczy:

  1. Pierwsza część etykiety opisuje klasę efektywności odkurzacza w skali od litery A do G (im wyższa litera alfabetu, tym lepiej). Ocena ta opisuje łączy ze sobą ocenę zużycia energii, skuteczność odkurzania dywanów oraz podłóg twardych.
  2. Ilość energii wyrażona w kilowatogodzinach (kWh), zużyta w ciągu roku na odkurzanie (jako modelowy przyjęto dom o powierzchni 87 m2, odkurzany 50 razy w roku – czyli mniej więcej raz w tygodniu)
  3. Klasa reemisji kurzu – czyli czystość wydobywającego się z odkurzacza powietrza pod względem występowania kurzu wyrażona w skali od A do G (im wyższa litera, tym lepiej gdyż oznacza to mniejszą ilość zanieczyszczeń „wydychanych” przez odkurzacz podczas odkurzania). Dla alergików najlepiej wybierać odkurzacz o klasie reemisji A. Zazwyczaj wyższa klasa reemisji oznacza większą ilość lub lepszą jakość stosowanych w odkurzaczach filtrów.
  4. Klasa skuteczności odkurzania dywanów – wyrażona w skali od A do G (im wyższa litera, tym mniejszy procent kurzu zostaje na dywanie)
  5. Poziom głośności odkurzacza – głośność odkurzacza wyrażona w decybelach (dB) – im mniejsza liczba, tym odkurzacz cichszy.
  6. Klasa skuteczności odkurzania podłóg twardych – wyrażona w skali od A do G (im wyższa litera, tym mniejszy procent kurzu pozostaje w szparach i szczelinach podłogi)

[zdjęcie etykiety z ponumerowanymi elementami zgodnie z powyższą numeracją]

Dzięki ustandaryzowanym normom dla odkurzaczy łatwo jest porównać efektywność dwóch różnych odkurzaczy porównując jedynie ich etykiety energetyczne. Dzięki osobnym ocenom dla podłóg i dywanów z osobna, można również dobrać odkurzacz do własnych potrzeb w zależności od najczęściej odkurzanej powierzchni. Odtąd wybór odkurzacza powinien być dużo łatwiejszy i bardziej świadomy.