Czym jest Ethereum?

Platforma Ethereum pozwala na budowanie rozmaitych aplikacji w tym również aplikacji służących do crowdfundingu więc tworzenia modeli ICO. Teraz Ethereum jest powszechnie stosowaną platformą do budowania nowoczesnych ICO. Sieć Ethereum nosi nazwę Ethereum Virtual Machine (EVM), aplikacje są robione w językach wspartych na C++ (np. JavaScript, Phyton, Go) Sposób występowania kolejnych monet: Ethereum bazuje na protokole PoW (Proof of Work). Nagroda za wydobycie bloku sięga 5 ETH. W perspektywie Ethereum ma być wydobywane techniką PoS (Proof of Stake), zmiana ma zagwarantować większą skalowalność i zabezpieczenie kryptowaluty. Sam Ethereum generalnie nie jest kryptowalutą – określenie Ethereum odnosi się do sieci cyfrowej. Właściwe tokeny (stosowane do płatności w sieci) określane są eterami. Odmiennymi słowy, eter to “kryptopaliwo” (bądź kryptowaluta) sieci Ethereum. 

Kryptowaluta Ethereum
Ethereum (ETH) – to otwartoźródłowa (ang. open-source), zdecentralizowana sieć wsparta na rozrzuconym rozkładzie blockchain, z kryptowalutą o nazwie Ether (przeważnie określaną też Ethereum). Platforma pozwoli na budowanie smart układów (ang. smart contracts), więc zdecentralizowanych aplikacji zarejestrowanych na blockchain, jakie wykonują zaplanowane w nich mechanizmy bądź warunki bez możliwości ich zatrzymania, ocenzurowania, lub zhackowania poprzez innych klientów. Ethereum ma tendencje do stania się wszechstronnym oraz w całości rozwiniętym językiem kodowania wspartym na Solidity, mającym tzw. kompletność Turinga i zdecentralizowaną platformą, na jakiej będzie można zaprogramować każde smart kontrakty, aplikacje oraz systemy, jakie będą mogły służyć blockchainowym przedsiębiorstwom oraz instytucjom. 

Jak funkcjonuje Ethereum
Ethereum działa jako otwarta platforma oprogramowania działająca w technice blockchain. Tenże blockchain jest hostowany na wielu laptopach na całym globie, tworząc system zupełnie zdecentralizowany. Każdy laptop ma kopię owego łańcucha, natomiast implementacja wszystkich zmian w sieci musi zostać potwierdzone poprzez wszystkich. 

Ethereum kurs
Ether został został wprowadzony w sierpniu 2015 r. Najpierw cena Etheru liczyła blisko 2,80 USD, jednakże od momentu powstawania waluty nieustannie wzrasta. Jeszcze w grudniu 2016 roku za jednego ethera płacono 7–8 dolarów, lecz w styczniu zaczął się powolny wzrost kryptowaluty. Wartość rosła stabilnie – 9, 10, następnie 11 dolarów, oraz tak do końcówki lutego. Wówczas właśnie kurs ethereum rozpoczął bić się w górę. Teraz kurs pnie się o parę oczek w górę, to zadziwiające jak każda z kryptowalut wzrasta w mgnieniu oka. Ciekawostką jest to, że przykładowo Filipińczycy na chwilę tę wysyłają własnym bliskim znajomym kapitały w kryptowalutach, gdyż w taki właśnie sposób jest po znacznie szybciej aniżeli w wypadku systemów bankowych. Być może w przyszłości też sami będziemy mogli korzystać z owego rodzaju techniki na taką skalę jak oni.
Etherum cena

W ramach każdej sieci kryptowaluty klienci między sobą wysyłają monety cyfrowe (twz. tokeny). Monety cyfrowe kryptowaluty Ethereum są określane jako ETH. Kurs szacuje wartość jednej monety (1 ETH), opisanej przeważnie w dolarech amerykańskich (USD) bądź w bitcoinach (BTC). Kurs Ethereum obecnie sięga 252.681 $ oraz za ostatních 24 godzin kurs zmienił się o -2.67%. Wartość jest ustalona na bazie giełd, na jakich handluje się Ethereum. Każda giełda ma jednakże odmienną podaż oraz popyt, więc też kursy mogą się na pojedyńczych giełdach nieco różnić. Dzięki prostemu określeniu można otrzymać również kurs ETH w stosunku do euro (EUR) bądź złotego (PLN). Wartość jednego tokenu ETH w złotych polskich sięga blisko 1021.3632 PLN.

Wartość Ethereum
Kryptowaluty kupić można w specjalistycznych kantorach, przypominających kantory internetowe, bezpośrednio od ich właścicieli bądź na kryptogiełdach. Mając profesjonalny sprzęt elektroniczny, w posiadanie monet można wejść również wydobywając je (wykopując) z sieci. Popularność tak Ethereum, jak również Bitcoinów wzrasta m.in. dlatego, że daleko im do inflacji lub deflacji. Pełną liczbę BTC wskazano jako 21 mln jednostek, Ethereum ogranicza natomiast emisję nowych monet do 18 mln rocznie – nie ma zatem nadziei na „dodruk pieniądza”. Podnosi się również zaciekawienie kryptowalutami i zaufanie do nich. Dodatkowo jeszcze bardziej dostępne są platformy do wymiany kryptowalut na pozostałe waluty i cyfrowe portfele do ich gromadzenia, przy równoczesnym jeszcze trudniejszym wydobywaniu ich.