Majorka

Majorka dzięki swojemu niesamowitemu krajobrazowi przypomina rajską wyspę, na której wakacje wydają się być niezapomnianym przeżyciem. Więc jeżeli ktoś chce poczuć się jak w raju, wystarczy kupić tani bilet lotniczy na Majorkę i po kilku godzinach będziemy na miejscu.

Zanim wybierzemy Majorkę…

Niemal przed każdą podróżą w nieznane, należy zapoznać się z podstawowymi informacjami o miejscu, do którego zmierzamy. Po tym jak już kupimy tani bilet lotniczy, należy poświecić jeszcze kilka chwil na małe rozeznanie.

Majorka to największa w archipelagu Balearów wyspa hiszpańska położona na Morzu Śródziemnym. Jej powierzchnia liczy sobie aż 3600 mkw. i zamieszkuje ją około 846 tysięcy stałych mieszkańców. Głównym miastem i stolicą wyspy jest Palma de Mallorca.

Majorka to miejsce zarówno dla amatorów plażowania, spacerów wzdłuż szlaku zabytków, jak i górskich wypraw. Wzdłuż północno-zachodnich wybrzeży wyspy rozciąga się pasmo górskie Serra de Tramuntana, z najwyższym szczytem Puig Major, wznoszącym się na wysokość 1445 m n.p.m. Drugim co do wysokości szczytem jest Puig de Massanella, który mierzy 1367 m n.p.m. Więc nawet jeśli szykujemy się na plażowanie, warto jest w podróż zabrać ze sobą wygodne buty.

Dziś wyspa należy do Hiszpanii, jednak nie zawsze tak było. Jako pierwsi zajęli ją Fenicjanie, następnie przez kilka wieków na wyspie panowali Grecy. W starożytności należała do Kartaginy i Rzymu, którzy założyli na Majorce miasta Pollentia i Palmaria, z kolei później wyspa została podbita przez Arabów. W wyniku rekonkwisty, od roku 1229 Majorka znajdowała się w  posiadaniu Aragonii.

Majorka, zanim należała do Hiszpanów, przechodziła z rąk do rąk. To jednak nie koniec ciekawych historii, które ta wyspa ma do opowiedzenia. Była bowiem ulubionym cele piratów. U jej zachodniego brzegu, na wysepce Sa Dragonera, sławny i groźny pirat Barbarossa miał swoją główną bazę. Wyspa można pochwalić się też polskim akcentem. W latach 1838–1839 gościł na niej sam Fryderyk Chopin.

Dziś Majorka to turystyczny raj, który jest dostępny dla każdego kto skorzysta z oferty tanich połączeń lotniczych. Warto dodać, że w roku 2004 aż 33 plaże Majorki uzyskały tytuł Błękitnej Flagi, który jest przyznawany tylko najczystszym i najbezpieczniejszym kąpieliskom na świcie.

Co warto zobaczyć będąc na wyspie? Majorka to nie tylko plaże

Wystarczy kupić tani bilet lotniczy i można cieszyć się słońcem Majorki, jej czystymi wodami oraz złotym piaskiem. Majorka to jednak nie tylko plażowania. Również amatorzy zwiedzania znajdą tutaj coś dla siebie.  

Pierwszym miejscem, które zdecydowanie warto odwiedzić jest Sa Calobra. To głęboka zatoka leżąca w górach Sierra de Tramuntana, a także niewielka wioska położona wśród wystających z morza skał. Sama droga do miejscowości jest nie lada przeżyciem. Górskie widoki zapierają dech w piersiach.

A może coś w innych klimatach? Można odwiedzić Valdemmossa, miasto położone na zachodzie wyspy, gdzie przez kilka miesięcy mieszkał sam Chopin z George Sand. Będąc tam, nie można zejść nieco niżej, tuż nad zatokę małej wioski Port Valdemmossa, gdzie można podziać skalne klify.

Dla tych, którzy lubią zabytki architektury, również Majorska ma asa w rękawie. Soller to niezwykle klimatyczne miasteczko z XVIII i XIX wiecznymi kamiennymi domami kupców zajmujących się handlem owocami. Spacer po wąskich, opadających w dół uliczkach, podziwianie krajobrazów i wycieczka zabytkowym tramwajem do znajdującego się na wybrzeżu portu, na pewno spodoba się każdemu amatorowi historii i czynnego zwiedzania.

Ci powinni też odwiedzić Alcudie. To stare miasteczko idealne dla miłośników historii. Samo miasto położone jest na północnym wybrzeżu, a w nim znajduje się wiele zabytków, takich jak na przykład pozostałości murów obronnych, starówka z autentyczną zabudową i klimatycznymi restauracjami, czy ruiny rzymskich budowli.

To nadal nie koniec atrakcji! Wszyscy Ci, którzy lubią zwiedzać i skorzystają z oferty tanich połączeń lotniczych na Majorkę, muszą też odwiedzić Pollence – średniowieczne miasto położone na północy wyspy. Po średniowiecznych czasach pozostał tutaj zwarty, wąski układ uliczek i zbudowany przez templariuszy Kościół pw. Matki Boskiej od Aniołów.

Gdzie i kiedy warto się wybrać?

Majorka jest turystycznym rajem, w którym nigdy nie brakuje słońca, pełno jest malowniczych zatoczek z pięknymi plażami i lazurową wodą, zacisznych, romantycznych miejsc, ale i również głośnych restauracji oraz klubów. Wystarczy kupić tani bilet lotniczy i tu przyjechać, aby się o tym przekonać.  

Na kiedy najlepiej zaplanować urlop na Majorce? Tak naprawdę, nie ma to większego znaczenia. Turyści z całego świata zjeżdżają tutaj o każdej porze roku. Niezależnie też, czy zima, czy lato, na Majorce zawsze jest ciepło. Sezon turystyczny zaczyna się w kwietniu i kończy w listopadzie. Wtedy jest też na wyspie najwięcej turystów. Najładniejsza i najstabilniejsza pogoda panuje na wyspie od czerwca do września, a najcieplejszym miesiącem jest sierpień. Wtedy temperatury nie spadają tu poniżej 30 stopni Celsjusza.

Od listopada zaczynają się niższe temperatury, więc i turystów jest na wyspie mniej. Jeżeli lubimy spokojne spacery i zwiedzanie, warto rozważyć właśnie ten termin. Należy się jednak liczyć z tym, że w tym czasie padają tutaj deszcze… i to dość często!

Nie tylko czas pobytu ma wpływ na udany urlop, liczy się też region, który wybierzemy. Jeżeli kupiliśmy tani bilet lotniczy na Majorkę i liczymy na leżakowanie na plaży oraz korzystanie z licznych atrakcji, należy wybrać południową część wyspy. Tutaj bowiem znajduje się najwięcej ośrodków rekreacyjnych, restauracji oraz hoteli, a także piaszczyste plaże. Z kolei, jeżeli wybierzemy Majorkę po to, aby zwiedzać, wtedy warto wybrać północną, nieco spokojniejszą, usłaną widowiskowymi klifami, północną cześć wyspy.  

Czego nie robić na Majorce?

Każde miasto, region, państwo ma swoje specyficzne zwyczaje. Nie inaczej jest na Majorce. Jeżeli kupiliśmy już tani bilet lotniczy i chcemy tutaj spędzić wakacje, warto wiedzieć czego nie robić, żeby nie narazić się na niepotrzebne straty finansowe oraz złość tutejszych mieszkańców.

Będąc na Majorce, nie powinno się robić zakupów w dzielnicach turystycznych, chyba, że jest pilna potrzeba. Większość właścicieli specjalnie winduje ceny, aby wykorzystać naiwność turystów. Jeżeli chcemy kupić coś do jedzenia, warto szukać sklepów sieci Eroski, gdzie wszystko sprzedawane jest po normalnych cenach. Warto też zajrzeć do sklepów sieci Mercadona i Spar.

Jeżeli już mamy zamiar kupić coś w turystycznej dzielnicy, nigdy nie zgadzajmy się na sugerowaną cenę. Targowanie się na Majorce jest bardzo powszechne. Nie raz uda się nam zbić cenę kilkukrotnie.

Targując się… i próbując nawiązać kontakt z miejscowymi, nie należy mówić na siłę po hiszpańsku i katalońsku, a zwłaszcza po hiszpańsku. Większość tutejszych doskonale zna angielski oraz jest też bardzo wrażliwa na punkcje swojego ojczystego języka. Sytuacja jeszcze się komplikuje, kiedy trafimy na rdzennego mieszkańca wyspy i będziemy chcieli porozmawiać z nim po hiszpańsku. Ten język zna tutaj niemal każdy, jednak miejscowi nie lubią go używać. Ma to związek z historią. W czasach dyktatury generała Franco zakazano używania na wyspie innego języka niż język hiszpański, choć obecnie na wyspie status języka urzędowego ma zarówno język hiszpański, jak i język kataloński.

Wiedząc takie podstawy, na pewno nie narazimy się rdzennym mieszkańcom i możemy już śmiało spieszyć po tani bilet lotniczy na Majorkę. Słońce, plaża i interesujące zabytki czekają!

Wybierając się na wakacje nie zapomnijcie o alkomacie. Polecamy dokładny jak policyjny alkomat PROMILER AL-8000 SILVER ze sklepu Alkopatrol.pl

Ibiza

Wspaniałe plaże, malownicze wybrzeże, przepiękne zatoki z przejrzystą, turkusową wodą oraz zielone lasy – wszystko to jest w zasięgu ręki wybierając tanie […]