Kalibracja alkomatu czyli jak zapewnić wiarygodny pomiar alkoholu u kierowcy

Jazda samochodem lub innym pojazdem pod wpływem alkoholu ma wiele wymiarów: moralny, prawny i finansowy.

Moralny – bo nikt z nas nie powinien narażać na utratę zdrowia lub życia jakąkolwiek inną osobę z powodu naszej nieodpowiedzialności lub lekkkomyślności wyrażającej się w zajęciu miejsca za kierownicą samochodu mając alkohol we krwi.

Wymiar prawny to fakt, że jazda pod wpływem alkoholu jest w zależności od stężenia wykroczeniem lub przestępstwem i grozi za nią kara od 2500 zł do 30 000 zł, areszt domowy do 30 dni, bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat i 15 punktów karnych dla stężenia od 0,2 do 0,5 promila lub karę grzywny, ograniczenie wolności do lat 2, obowiązek wykonania prac społecznych, zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi od 1 roku do 15 lat, karę o 5 000 do 60 000 zł i 15 punktów karnych dla stężenia powyżej 0,5 promila.

Aspekt finansowy bo za złapanie kierowcy na jeździe “na podwójnym gazie” grozą wielotysięczne kary, a rozważane jest również przejmowanie samochodów od takich kierowców.

Jak widać nie warto z każdego z tych względów poruszać się pojazdem pod wpływem alkoholu – niezależnie od tego, czy picie odbywa się tuż przed jazdą, czy też spożycie alkoholu nastąpiło poprzedniego dnia, ale kierowca jeszcze nie wytrzeźwiał.

Aby móc określić, czy nadajemy się już do jazdy i nie będziemy narażać innych na niebezpieczeństwo, a siebie na kary z kodeksu karnego, warto skorzystać z alkomatów.

Ale alkomat alkomatowi nierówny. Można kupić tanie alkomaty o niskiej jakości i wątpliwej dokładności, które mają tylko w przybliżony sposób okreslić, czy w wydychanym powietrzu może być alkohol czy nie, w celu wykonania dalszych, dokładniejszych badań. Są również alkomaty profesjonalne, wykalibrowane, które odpowiednio używane dają bardzo dokładne wyniki pomiarów, przez co pomiar jest wiarygodny i może nas utwierdzić w tym, że możemy siąść za kółkiem, lub wręcz odwrotnie – że musimy do jazdy poszukać sobie drugiego kierowcę lub odczekać trochę dłużej.

Ale aby zapewnić poprawny pomiar alkomatu przez dłuższy czas, należy pamiętać o kalibracji. Kalibracja alkomatu to nic innego, jak regularne testowanie dokładności pomiaru alkomatu na specjalnie przygotowanej labolatoryjnej próbce i ewentualne skorygowanie ustawień alkomatu, aby podawał odpowiednio dokładny pomiar. Po takiej kalibracji orzymujemy od laboratorium odpowiednie zaświadczenie o wykonaniu kalibracji. Taka kalibracja powinna być wykonana minimum raz na rok lub co określoną ilość pomiarów podaną w instrukcji lub karcie gwarancyjnej alkomatu. Bez dokonywania regularnej kalibracji możemy nawet utracić gwarancję na swoje urządzenie!

Najczęściej profesjonalni sprzedawcy alkomatów oferują kalibrację w u siebie, Czasem przy droższych modelach ta kalibracja jest wliczona w cenę alkomatu. W przeciwnym wypadku można ją dokonać za niewielką opłatą – zazwyczaj jest to kilkadziesiąt złotych.

Warto nie oszczędzać na tym aspekcie utrzymania urządzenia, bo nie dość, że możemy stracić gwarancję na nasze urządzenie, to przede wszystkim nie mamy gwarancji poprawnego pomiaru przez urządzenie, co może nas narazić na kary prewidziane w kodeksie karnym wymienone powyżej.

Ale najlepiej po prostu zachować umiar w alkoholu (1 lampka wina czy 2 kieliszki wódki wieczorem), tak, aby nie mieć wątpliwości o tym, czy rano możemy zasiąść bezpiecznie za kółkiem, lub całkowita abstynencja alkoholowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *